HalpressOS - Retro Linux dla starszych komputerów


HalpressOS to Linux Slax6 z kompletem oprogramowania w polskiej wersji językowej. Przeznaczony jest dla komputerów, z procesorami Intel poniżej 1Ghz, z pamięcią poniżej 1GB. Posiada polskie wersje językowe oprogramowania.

System można uruchomić zarówno w wersji LIVE CD (bez instalacji) jak i zainstalować na dysku (do pracy starczy partycja 2GB FAT).

Uruchomić można go w trzech wersjach:
- zabytkowy komputer (tylko terminal)
- bardzo stary komputer (normalnie)
- stary komputer (wersja kopiowana do RAM)


Płyty instalacyjne CD

Do instalacji HalpressOS będziesz potrzebował płyt CD z systemem HalpressOS (HOS) i systemem DOS. Wystarczy pobrać pliki i nagrać je płyty jako "obraz płyty". W przypadku problemów z nagraniem pliku możesz zwrócić się o pomoc do nauczyciela informatyki w szkole. System zawiera pakiet biurowy, GIMPa, Inkscape, Scribus, Dosbox, Dyna Blaster i wiele innych. Łączy się automatycznie z pierwszą siecią WiFi bez hasła.1. Uruchomienie z płyty CD (bez instalacji)

Nagraj plik HOS.iso na cd jako obraz płyty. Uruchom komputer z płyty. W starszych komputerach musisz wybrać w Boot Menu uruchomienie z napędu CD lub zmienić ustawienia w Bios. W komputerach Mac przytrzymaj przy starcie klawisz ALT. Komputer nie musi posiadać dysku twardego. Swoje dane zapisuj na pendrive.


2. Uruchomienie z PenDrive (bez instalacji)

W Windows sformatuj PenDrive z systemem FAT. Przegraj do głównego katalogu foldery BOOT i SLAX. Wejdź na PenDrive i w folderze BOOT uruchom plik BOOTINST.BAT. Możesz uruchomić komputer z tak przygotowanego PenDrive. Nie zrobisz tego na starszych komputerach Apple z procesorem Intel.


3. Zainstaluj na dysku kiedy nie masz napędu CD ale masz działający Windows

Twój komputer działa pod kontrolą starszej wersji Windows. Wgraj do głównego katalogu na dysku C: foldery SLAX i BOOT. W folderze BOOT uruchom plik BOOTINST.BAT. Następnie zresetuj komputer. Powinien uruchomić się pod kontrolą systemu HalpressOS. Możesz usunąć wszystkie foldery oprócz SLAX i BOOT.


4. Zainstaluj na dysku kiedy masz napęd CD

 1. Przygotuj płyty z obrazów HOS.iso i DOS.iso.
 2. Uruchom komputer z płyty DOS. Uruchom program FDISK i skasuj wszystkie partycje.
 3. Na pustym dysku za pomocą FDISK utwórz partycje PRIMARY DOS
 4. Następnie ponownie uruchom komputer z płyty DOS. Wykonaj polecenie FORMAT C:
 5. Uruchom komputer z płyty HOS. Skopiuj foldery SLAX i BOOT na dysk C: (znajdziesz go w ikonie Foldery Przechowywania)
 6. Uruchom komputer z płyty DOS i wykonaj kolejno polecenia:
  c:
  cd boot
  cd syslinux
  syslinux.com   -maf   -d   \boot\syslinux   c:
 7. Wyjmij płytę i uruchom ponownie komputer. Powinien uruchomić sie z systemem HalpressOS