Atari portfolio to komputer typu palmtop, wyprodukowany przez firmę Atari. Rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło w roku 1989. Był to pierwszy palmtop kompatybilny z PC. W pamięci ROM znajdują się oprócz DOS-u aplikacje, takie jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, kalkulator, kalendarz, czy książka adresowa. Posiada też program do wymiany danych z innymi komputerami dzięki łączu Centronics.

Interfejs do wymiany danych jest dostępny w postaci osobnego modułu zewnętrznego. Dane można też przenosić za pomocą kart pamięci, stacji dyskietek, czy nawet dysków twardych. Karty pamięci produkowane przez Atari mają własne baterie, które trzeba ładować co około trzy miesiące. Warto również wspomnieć,  że komputer nie ma interfejsu graficznego i obsługuje się go w większości przez komendy tekstowe.

Obsługa kart była podobna do obsługi typowej dyskietki lub pamięci typu pendrive (stosowanych znacznie później). Były też wyposażone w przełącznik blokujący zapis, na tylnej ściance znajdowała się instrukcja o potrzebie wykonywania kopii zapasowych oraz szereg zasad użytkowania o tyle istotnych, że nośniki tego typu były nieznane dla konsumentów.

Wgrywanie oprogramowanie na Atari Portfolio za pomocą dzisiejszych komputerów jest dość skomplikowane. Na początek należy wgrać na komputer na którym mamy oprogramowanie system DOS, z wgranym programem do przesyłania danych pod nazwą ft.com . Po połączeniu palmtopa z komputerem kablem męsko-męskim Centronics można zainicjować Portfolio jako serwer korzystając z połączenia klawisza funkcjonalnego z czerwonym logiem Atari + S. Następnie włączamy program ft.com i wybieramy opcję przesyłania plików i definiujemy skąd wysyłamy dane pliki i dokąd je wysyłamy na palmtopie.

Warto też wspomnieć o tym, że pamięć Portfolio jest bardzo ograniczona w kontekście dzisiejszych czasów, odliczając wagę systemu i wbudowanych aplikacji, pozostaje około 32 kB wolnej pamięci. Najbardziej pojemna karta SD ma z kolei 128 kB. Powoduje to, że nie jesteśmy w stanie wgrać na niego dużych aplikacji, co ciekawe mieszczą się niektóre gry jak kultowy Bomber czy Tetris, ale odpadają najpopularniejsze kompilatory języków programowania jak BASIC czy Turbo-Pascal. Można za to pisać skrypty .bat.

Trzeba przyznać, że mimo tego że ten komputer kiedyś był przebojem technologicznym, tak w dzisiejszych czasach starość mu nie służy. Klawiatura jest nieergonomiczna, dostosowanie do wielu języków sprawia, że jest źle opisana, czasami szukaliśmy jak wpisać konkretny symbol na „chybił trafił”. Baterie wystarczają na bardzo krótko, a dane zapisane w pamięci zostają usunięte przy ich wymianie lub wyczerpaniu(chyba, że są zapisane na karcie SD).

Możliwe, że kiedyś komputer ten miał swoje zastosowanie, ale w dzisiejszych czasach jest on deklasowany przez inne urządzenia. Patrząc w kontekście roku produkcji, myślę, że w tamtych czasach urządzenie to było bardzo zaawansowane, umożliwiając niespotykaną przedtem mobilność pracy.

Komputer pojawił się w filmie terminator - tutaj można zobaczyć kultową scenę.

Kuba i Mateusz

 Galeria zdjęć: