Model ZX Spectrum 48k
Dane techniczne: procesor  Z80A 3,5 MHz, pamięć RAM: 48 Kb, grafika: 256x192 8 kolorów, Wbudowany: Sinclair Basic

Historia komputera i producenta
    ZX Spectrum to jeden z pierwszych domowych komputerów wyprodukowanych przez firmę Sinclair Research w 1982 roku. Urządzenie zostało wprowadzone na rynek 23 kwietnia 1982 roku. Od innych komputerów wyróżniał go sposób wprowadzania programów na klawiaturze. Każdy przycisk miał przypisane różne słowa kluczowe Basic'a. Aby je uzyskać, przykładowo należało przytrzymać jednocześnie przyciski caps shift i symbol shift, a następnie jakąś literę. Dla początkujących sprawiało to czasem kłopot, o czym sami się przekonaliśmy rozmyślając kilka minut nad tym, jak użyć jednej z funkcji przycisku. Komputer był początkowo sprzedawany w Wielkiej Brytani za cenę 175 funtów. Później obniżono cenę do 125 funtów.
    Sinclair Research to brytyjskie przedsiębiorstwo elektroniczne założone przez Clive'a Sinclaira w 1961 roku. Początkowo nosiło nazwę Sinclair Radionics. Przedsiębiorstwo zajmowało się na początku swych działań produkcją kalkulatorów, radioodbiorników itp. W 1966 Sinclair opracował pierwszy telewizor kieszonkowy. W latach 80 XX  wieku Sinclair wkroczyla na rynek komputerów z modelem ZX-80. Później w 1982 opracowano ZX Spectrum, który okazał się wielkim sukcesem. Przedsiębiorstwo rozwijało się dość dobrze do 1984 roku kiedy to wprowadzono na rynek komputer Sinclair QL i telewizor kieszonkowy TV80 oraz pojazd elektryczny Sinclair C5. To doprowadziło w 1985 roku do bankructwa i przejęcia firmy przez koncern Amstard.


Opis działania systemu operacyjnego/języka
    System zainstalowany na komputerze to Sinclair Basic. Jego działanie opiera się na używaniu gumowych przycisków, do których przypisanych jest po kilka słów kluczowych. Aby napisać prosty program nie potrzeba wiele wysiłku. Najcięższe jest odnalezienie klawiszy a potem wybranie odpowiedniej ich funkcji. Jednak mimo to pisanie prostych programów na tym komputerze możemy śmiało zaliczyć do dość łatwych.
    Jeżeli chodzi o gry to działają one rewelacyjnie. Zapewniają trochę rozrywki, mimo iż odstają od współczesnych gier. Grafika w ówczesnych czasach pozwalała na bardzo wiele. Jednak minusem był fakt, że kolory można było definiować jedynie dla obszarów 8x8 pikseli. Widać to, gdy czasem postacie z gry dziwnie zmieniają swoją barwę. Jednakże nie przeszkadza to i jest można powiedzieć niezauważalne.
    Kolejną kwestią dotyczącą gier jest sposób uruchamianaia ich. Mianowicie chodzi oto, że o ile zdobycie magnetofonu to nie problem, o tyle zdobycie kasety z grą graniczy z cudem. Dlatego w celu wgrania programu wykorzystaliśmy zwykły komputer. Najpierw pobraliśmy wybraną grę w formacie mp3, następnie podłączyliśmy kablem z wtyczką mini jack komputer z komputerem (PC z ZX Spectrum). Kolejnym krokiem było ustawienie odtwarzania tylko na jednym kanale audio, wpisanie w ZX Spectrum komendy LOAD "" i odtworzenie gry (dźwięku), jeżeli proces wgrywania by się jednak nie rozpoczął to sprawdź czy:

  • masz ustawioną głośność na 100%,
  • equalizer jest WYŁĄCZONY
  • kabel jest podłączony do dobrego gniazda (zarówno w PC-cie jak i w Spectrumie, odpowiednio powinno być to złącze głośnikowe/słuchawkowe i wejście EAR).

Tomasz Jaworski  i Mateusz Bieniek

 

Gry w formacie MP3 do pobrania - tutajGaleria zdjęć:Dodatkowe pliki do pobrania: